Dočítala som sa, že najhorší blog je ten, ktorý nikdy nevznikol. Táto myšlienka mi vírila hlavou. Blogovanie je populárne už pár desiatok rokov a všetci blogeri sú zabehnutí. Oplatí sa úplnému nováčikovi na scéne začať v roku 2020? Našla som desať dôvodov, ktoré ma presvedčili o tom, aby som svoj web založila. Navyše som zistila, že podmienky neboli nikdy lepšie, ako práve teraz.
1. Vytváranie vlastného portfólia
Viackrát som sa stretla s tým, že si potencionálny zamestnávateľ vypýtal moje portfólio. Mala som iba ukážky publikovaných článkov v médiách. Tie mohli byť upravené tak, aby boli v súlade s predstavami vydavateľa. Blog môžem písať svojim vlastným štýlom. Postupne ho naplním kvalitnými článkami. Vznikne tak pestrá vzorka mojej práce, ktorá môže osloviť práve zamestnávateľov.
2. Zdokonaľovanie sa v písaní
Blogovaním sa dá nielen vycibriť štylistika, ale aj rozšíriť slovná zásoba. Texty tak budú stále kvalitnejšie. Vyštudovala som žurnalistiku a pracovala som v médiách, no keď dlhšie nepíšem, výjdem z cviku. Blog mi ponúka trvácny priestor, kde sa môžem autorsky realizovať. Písanie nie je pre mňa len záľuba, alebo náplň práce. Je to aktivita, ktorú potrebujem vykonávať, aby som prežila.
3. Propagovanie šikovných ľudí
V okolí mám kopu šikovných ľudí, ktorí sú pre mňa nesmiernou inšpiráciou. Rada by som zvýšila povedomie o ich jedinečnej práci. Na mojom blogu nájdeš formát rozhovorov s výnimočnými ľuďmi, ktorých by si určite mal spoznať. Ak by im to otvorilo nové cesty a možnosti, prinesie mi to veľkú radosť.
4. Zaznamenávanie zážitkov
Niektoré zážitky si ukladamé len do krátkodobej pamäte. Po čase na mnohé zaujímavé detaily zabudneme. Vieme sa k nim vrátiť cez fotky, videá, či nahrávky v telefónoch. Ďalší spôsob je, že si naše myšlienky a zážitky jednoducho zapíšeme. Na blogu budem spisovať napríklad overené tipy na cestovanie a turistiku. Vznikne tak nezmazateľná databáza mojich poznatkov a spomienok.
5. Nadobudnutie technických zručností
Myslela som si, že svoju stránku dokážem rozbehnúť zo dňa na deň. Zistila som však, že blogovanie nie je len o písaní článkov. Obnáša mnoho ďalších úkonov ako napríklad plánovanie a tvorba obsahu na sociálne siete, či optimalizácia webu pre vyhľadávače. Naučila som sa používať redakčný systém WordPress a nahliadla som aj do základov CSS. Vďaka online kurzom a praxi pri vytváraní webu som si osvojila nové zručnosti, ktoré využijem aj v budúcom zamestnaní.
6. Budovanie značky a mena
Budovanie značky sa začína logom. Som veľmi vďačná mojim kamarátom Jakubovi a Evke, ktorí mi s ním pomohli. Nielen, že ma dokonale vystihuje, ale je základným pilierom mojej blogovacej identity. Tú budem postupne rozvíjať. Bude k tej patriť špecifický štýl písania, ale aj okruh tém, ktorým sa budem venovať.
7. Spôsob komunikácie s rodinou a priateľmi
Blog vzniká v roku 2020 v čase korony. Izoláciu poctivo dodržiavam a s nikým sa nestretávam. So starými rodičmi komunikujem len cez telefón, s kamarátkami cez videohovory. Možno si v mojich článkoch nájdu niečo, čo som im nestihla povedať cez telefón a zareagujú na to. Budeme navzájom viac informovaní o našich životoch a vzniknú nové možnosti komunikácie.
8. Úplná sloboda v tvorbe
Redaktor v médiách nemá vždy voľnú roku vo výbere tém a spôsobe spracovania. Bloger si mieru slobody na svojej platforme určuje sám. Môžem napísať článok na akúkoľvek tému a stanovím si sama, kedy ho publikujem. Blogovanie budem zvládať aj popri zamestnaní. Vyváži mi tú slobodu, ktorú možno v práci nebudem mať.
9. Nové kontakty
Keďže ľudia stále viac žijú online, v tomto priestore vznikajú aj mnohé priateľstvá. Blogeri tvoria úžasnú komunitu. Očakávam, že spoznám nových ľudí s rovnakými záujmami a budeme sa navzájom inšpirovať.
10. Plánovanie a denný režim
Bloger bez kalendára a plánu uspeje len ťažko. Pre mňa je úplne prirodzené vytvoriť si rozvrh, ktorý zahŕňa písanie článku, výrobu fotografií, rozhovor s respondentom a dátum predpokladaného publikovania. Nevyhnutné je aj plánovanie príspevkov na sociálne siete. Tieto aktivity definujú pravidelný denný režim.
Viem, že blogovanie je beh na dlhú trať. Až po nejakom čase zistím, či sa moje očakávania naplnia. Napíš mi do komentárov, čo by presvedčilo teba, aby si začal blogovať.