Keď cestujem, píšem si denník. Vďaka tomu mám zaznamenané aj tie najmenšie detaily z mojich ciest. Súčasná situácia nám neumožňuje cestovať ako kedysi. Ja som sa vrátila k pokladom v mojom zápisníku. Našla som tam poučné myšlienky z očarujúceho Islandu, ktorý som navštívila pred dvoma rokmi.
Nechcela som písať klasický cestopis. Mnoho kvalitných článkov nájdete na iných blogoch. Ja som spísala moje zaujímavé postrehy z Islandu. Nie sú len o magickej prírode, ale aj o miestnej mentalite a spôsobe života. Ak ste Island navštívili, možno mi dáte za pravdu. Ak nie, možno vás môj pohľad inšpiruje a raz sa tam vyberiete.
Island je vždy dobrý nápad
Pri plánovaní mojej výpravy na Island som mala veľkú dilemu. Prekrývala sa s mojim obľúbeným festivalom Pohoda. Neváhala som však dlho. Island je vždy to správne rozhodnutie. Ak máte možnosť ísť, využite ju.

Šialene vysoké ceny
Mnohé zdroje uvádzajú, že Island je jednou z najdrahších destinácií na svete. Niektorí cestovatelia zase radia, ako sa tam dá prežiť s pár korunami. Ceny na Islande sú iné, na aké sme zvyknutí u nás. Čím skôr sa na to pripravíte, tým menej vás to bude bolieť. Ak budete zháňať letenky v dostatočnom predstihu, dostanete ich za prijateľnú cenu. Nízkonákladové spoločnosti predávajú spiatočné letenky aj za 100 €. Keďže sme prileteli v noci, cestu do hotela sme absolvovali taxíkom. Za 4 kilometre cesty sme zaplatili 36 eur. Ľahký obed pri vodopáde Skógafoss? Tri pivá a tri polievky nás vyšli 60 eur. V priemernej reštaurácii dáte za hlavné jedlo od 15 do 20 eur. V menu najčastejšie nájdete burgre, ryby, morské plody a špeciality z jahňacieho mäsa.

Zásoba potravín
Cestu si môžete spríjemniť nielen krásnymi výhľadmi, ale aj občerstvením. Ak chcete minúť menej peňazí, prineste si čo najviac vlastného jedla. Obchody nenájdete na každom rohu. Rátajte s tým, že ceny potravín na mieste budú približne o 30 percent vyššie ako u nás. Nám sa najviac osvedčil supermarket Bónus. Keď ho uvidíte, nakúpte v ňom! Má široký sortiment, pestrý výber ovocia a zeleniny a ceny sa približujú tým slovenským. Výrazne drahšie je ovocie a zelenina, mäso a syry. Ak sa donesiete slovenské potraviny, prídete o zážitok a nevyskúšate skvelé lokálne potraviny. Odporúčam čerstvé ryby, islandský skyr a celozrnný chleba.
Horúcu vodu nepoužívajú Islanďania len na kúpanie, ale aj na pestovanie. Zohrievajú ňou skleníky a tak sú schopní celoročné produkovať čerstvú zeleninu a ovocie. Neviem, či to je ich organickou stravou, alebo čerstvým vzduchom, no na Islande vám bude tráviť rýchlejšie.

Poznačený prohibíciou
Do roku 1989 bol na Islande zakázaný predaj piva. Bol to pozostatok úplnej prohibície, ktorú zaviedli začiatkom 20. storočia. Jej stopy tam však pozorujeme dodnes. V obyčajnom supermarkete budete alkohol hľadať márne. Predávajú ho v len špecializovanej predajni Vinbudín. Tá má obmedzené otváracie hodiny. Napríklad v nedeľu tam alkohol nekúpite. Plechovkové pivo stojí najmenej za dve eurá. Za fľašu tvrdého alkohou tam dáte asi 50 eur. Stane sa vám, že si v reštaurácii k obedu chcete dať pivo, no pri pohľade na cenu vás prejde chuť. Cena veľkého čapovaného piva je od 8 do 10 eur. Paradoxne tolerujú hladinu alkoholu za volantom do 0,5 promile.

Provizorné unimobunky sú nové luxusné hotely
Island ponúka rôzne možnosti ubytovania. Môžete prenocovať v hoteloch, hosteloch, apartmánoch Airbnb, v stanoch, alebo v chatkách. Ubytovanie si vás získa dômyselným dizajnom a výnimočnou praktickosťou. Ak si vyberiete hotel, pripravte sa na to, že zvonku bude vyzerať ako provizórna unimobunka. Vnútri nás prekvapilo industriálne zariadenie v škandinávskom štýle. Hoci hotely navonok pôsobia až prehnane minimalisticky, sú moderne a funkčne vybavené.

Na požičaní auta nešetrite
Väčšina ľudí sa rozhodne precestovať Island požičaným autom. To môže stáť od 30 do 150 eur na deň. Na dlhé trasy je ideálne väčšie a pohodlné SUV. Na niektoré cesty môžu vstúpiť napríklad iba vozidlá s pohonom 4×4.
Niektoré požičovne vyžadujú za auto vysoký depozit. Ak sa mu chcete vyhnúť, vyberte si také, ktoré má v cene poistenie. Je lepšie využiť služby overenej medzinárodnej požičovne. Náš Nissan Qashqai bol asi z podradnej požičovne. Neznesiteľne mu vŕzgali dvere a mal až podozrivo hlasný motor. Posledný deň sme mali prejsť 500 kilometrov cez celý ostrov. Auto to už nevydržalo a začalo sa kaziť. Úplne nás triaslo, rýchlosť sa nedala regulovať a vyzeralo to, že nedorazíme do cieľa. Auto sme nakoniec odovzdali v požičovni a pracovník ho ani neskontroloval.

Slnko buď nezapadá, alebo nevychádza
Ak sa na Island chystáte v lete, asi nezažijete tmu. Slnko v letných mesiacoch nestíha zapadnúť. Je to výhoda, pretože máte viac hodín na explorovanie krajiny. Zároveň to môže niektorým ľuďom narušiť spánok. Nezabudnite si preto pribaliť škrabošku na spanie. Ubytovacie zariadenia sú na to pripravené a ponúkajú kvalitné zatemňovacie žalúzie.
Sami Islanďania priznávajú, že v zime upadajú do depresií. V tomto období tam totiž takmer vôbec nevychádza slnko. Vynahradí im to pohľad na polárnu žiaru. Vďaka dlhým nociam je možné zreteľne vidieť nádhernú hru svetiel. Pomáha im aj pravidelné športovanie a umelecká tvorba.


Nevyspytateľné počasie
Island je známy aj premenlivým počasím. Keď prechádzame krajinou, všímame si, že chvíľu husto prší, potom zrazu svieti slnko a objavuje sa dúha. Zíde sa vám pršiplášť, ale aj slnečné okuliare.
Ak vám náhodou nesvieti slnko, napríklad pri návšteve ľadovca Vatnajökull, vôbec to nie je tragédia. Islandská príroda má svoje čaro v každom počasí. Dážď aj hmla jej dodávajú neopakovateľnú typickú atmosféru. Celkový vzhľad a farby prírody sa menia podľa počasia.

Za prírodu sa platí
Aby ste sa dostali k prírodným unikátom Islandu, budete musieť zaplatiť vstupné. Pri slávnej hore Vestrahorn nás chcel skasírovať starší pán v kaviarni Viking Cafe. Pláž, z ktorej sa dá hora odfotiť, je jeho súkromným pozemkom. Musíte mať šťastie, aby majestátny kopec nebol práve v hmle. V našom prípade akurát bol, tak sme sa rozhodli odísť. Pán vyzeral dosť nahnevane, keďže peniaze od nás nedostal.
Ak sa chystáte na turistiku, rátajte s tým, že trasy budú trvať dlhšie, ako sa píše na turistických tabuliach. Vybrali sme sa k vodopádu Svartifoss. Z parkoviska sme mali kráčať 1,4 kilometra. Vodopád sa nám začal pomaly odhaľovať, no stále bol ďaleko. Náš rozhovor si vypočula jedna Slovenka a povedala nám, že je tu už druhýkrát a že ešte vôbec nie sme blízko.

Najväčšie poklady ostrova
Najväčším skvostom Islandu je jednoznačne jeho výnimočná príroda. Islanďania navyše dokázali jej možnosti naplno využiť. Zo sopečnej magmy vyrábajú čistú a obnoviteľnú energiu.
Vďaka horúčave pod zemským povrchom majú asi 7-tisíc termálnych prameňov. Niektoré sú vriace, iné vhodné a kúpanie. Islanďania majú pri domoch kade s termálnou vodou, v ktorých pijú kávu a rozprávajú sa. Turisti sa zohriať a zregerovať do komerčných kúpeľov za vysoké vstupné. Najvyhľadávanejšia je Modrá lagúna pri Grindavíku.

Chladní Islanďania s dobrým srdcom
Islanďania majú unikátnu mentalitu. Život na chladnom ostrove s nádhernou prírodou poznačil ich povahu. Na prvý pohľad možno pôsobia neprívetivo a chladne. Sú málovravní a nevedia dávať najavo svoje emócie. Keď ich lepšie spoznáte, zistíte, že majú veľké srdce, sú mimoriadne praktickí, pohostinní a ochotní pomôcť. Ich rozmýšľanie mi pomohla pochopiť islandská rodinná sága Ryby nemajú nohy od Jóna Kalmana Stefánssona. Sú presne ako ich ostrov. Ľadoví zvonka, no horúci vo vnútri.
Podľa prieskumov väčšina Islanďanov verí, že nadprirodzené bytosti skutočne žijú. Elfovia, trolovia, škriatkovia a víly podľa povestí prebývajú v kameňoch. Na tie sú miestni obyvatelia hrdí a ochraňujú ich. Radšej namiesto rovnej cesty postavia kruhový objazd, aby ich nemuseli presúvať.
Každý Islanďan má doma rybársku výbavu. Ryby na nedeľný obed si zaobstará sám. Ovce sa pasú všade, kde sa pozriete. Na ostrove ich žije vraj viac ako ľudí. My sme ich pozorovali pri domoch, ale aj vertikálne prilepené v kopcoch. Dozvedeli sme sa, že gazdovia ich majú očipované a sú voľne vypustené celé leto.

Prispôsobte sa pravidlám
Island navštívia ročne vyše dva milióny turistov. Miestni vedia, že ak tento nápor chcú zvládať, musia návštevníkov usmerňovať. Stanovili si isté pravidlá a vyžadujú, aby ich turisti dodržiavali. Vo vnútorných priestoroch aj v prírode umiestňujú niekedy až bizarné oznamy. V penzióne v Keflavíku sme našli nápis takmer na každom kuse nábytku. Oznamovali nám, kde sa máme vyzuť, kde si máme odložiť papuče a ktorý priečinok v spoločnej chladničke je náš. Na verejnej toalete pri ľadovci Jökulsárlón vám dokonca prikazujú ako máte vykonávať potrebu.

Žiadaná destinácia
Na niektorých fotkách vyzerá Island ako vyľudnená krajina s nepoškvrnenou prírodou. Dnes to už tak bohužiaľ nie je. Navštevujú ho milióny cestovateľov z celého sveta. Niektorí turisti vám bez hanby vbehnú do záberu, iní riskujú svoje životy, aby si odfotili čiernu pláž Reynisfjara. Kvôli fotke pri vodopáde Seljalandsfoss si musíte vystáť rad. Rozvinutý turizmus má aj pozitívnu stránku. Môžete stretnúť niekoho, koho poznáte. Ja som pri gejzíre Strokkur úplnou náhodou stretla spolužiaka zo strednej školy.

Život v meste a čaro vidieka
Viac než tretina Islanďanov žije v hlavnom meste Reykjavíku. Najsevernejšia metropola sveta je vykurované sopečnou energiou. Podľa čoho spoznáme ďalšie významné mestá? Je v nich kostol, supermarket a pár domčekov. Rýchle pripojenie na internet je samozrejmosťou.
Keď prechádzame krajinou, pozorujeme, čím sa vyznačujú ľudské obydlia. Spoza malebného domčeka vyúsťuje súkromný vodopád a na tráve sa pasie niekoľko oviec. Dajte si pozor, aby ste niekomu nevliezli do obývačky. Islanďania to nemajú radi. My sme si urobili krátku pauzu pri jedinom dome v blízkosti národného parku Thingvellir. Vzápätí prišla domov islandská rodinka. Neboli nadšení, že im stojíme vo dvore. Nepoučili sme sa. Zastavujeme pri ďalšom príbytku a fotíme majestátne kone a ich reflexiu vo vode. Rýchlo odchádzame, než nám vynadajú domáci.

Najlepší sprievodcovia sú miestni
Prehliadku Reykjavíku sme absolvovali s miestnym študentom histórie. Centrom mesta nás sprevádzal pol dňa. Ukázal nám všetky dôležité miesta, poznal históriu každej jednej budovy. Cestou zdravil iných Islanďanov. Prezradil nám, že všetci majú jeden spoločný rodokmeň. Islanďania sa nesťahujú do zahraničia. Keď idú študovať do Škandinávie, väčšinou sa vrátia. Študent nám podrobne vysvetľoval ako recyklujú odpad. Zobral nás na obed do vychýrenej krčmy. Porozprávali sme sa s ním o islandskej hudbe, ale aj o mimoriadne populárnom futbale.

Jedna návšteva nestačí
Pripravte sa na to, že po návrate z Islandu budete mať depresiu. Bude vám chýbať čerstvý vzduch a krásna nepoškvrnená príroda. Budete sa tam chcieť čo najskôr vrátiť. Aby ste spoznali všetky krásy ostrova, musíte ho navštíviť aspoň dvakrát – raz v lete a raz v zime. V letných mesiacoch je hlavná turistická sezóna. Očakávajte viac ľudí, no aj teplejšie počasie a dlhé dni. Navyše budú s istotou otvorené off road cesty, ktorými môžete precestovať ostrov a zažiť veľké dobrodružstvo. V neposlednom rade môžete pozorovať rozkošné alky. V zime očakávajte arktické počasie a tmu. Uvidíte ale polárnu žiaru, čo bude zážitkom na celý život.

Za fotografie ďakujem môjmu spolucestovateľovi Walde Jánskemu.
Budem rada, keď sa podelíte o vaše zaujímavé postrehy z Islandu v komentároch.